Astaksantin – zašto biste ga trebali upoznati?
LIFESTYLE
5 MIN
ALMAGEA
10.04.2020
LIFESTYLE
5 MIN
ALMAGEA
10.04.2020
Crveni pigment astaksantin jedan je od najjačih antioksidansa na svijetu, a pripada skupini karotenoida.
Antioksidansi su molekule koje nalazimo u najvećim koncentracijama u voću i povrću, a sudjeluju u „čišćenju“ našega tijela od slobodnih radikala. Slobodni radikali su nestabilne molekule koje mogu nanijeti veliku štetu zdravim stanicama, remeteći građu stanice te uništavajući njezinu genetsku strukturu. Slobodni radikali nastaju u tijelu uslijed određenih kemijskih procesa – poput proizvodnje energije, a mogu biti potaknuti i vanjskim faktorima iz okoline poput kemijskih spojeva, toksina iz hrane, pesticida, smoga i sunčevih zraka. Zato je bitno svakodnevno unositi dovoljne količine antioksidansa u organizam, a nekada se to prehranom jednostavno ne uspijeva u potpunosti ostvariti.
Astaksantin je jedan od najjačih antioksidansa na svijetu koji pripada skupini karotenoida, molekula koje u prirodi nastaju u biljkama i mikroalgama te im daju karakterističnu crvenkastu/žutu/narančastu boju. Zbog svoje karakteristične, intenzivne crvene boje astaksantin je zaslužan za atraktivnu boju rakova, lososa i flaminga. Do sada je najbolji otkriveni prirodni izvor astaksantina mikroalga Haematococcus pluvialis.
Iako je kemijski vrlo sličan beta-karotenu, vrlo male razlike u strukturi čine velike razlike ovih dvaju spojeva u kemijskim svojstvima. Uloga astaksantina dobro je poznata kod oksidacijskog stresa – stanja do kojega dolazi kada je u tijelu veća koncentracija slobodnih radikala nego antioksidansa. Slobodni radikali i oksidacijski stres uzročnici su (ubrzanog) procesa starenja. U konačnici, ako je naše tijelo njima intenzivno i dugo izloženo, mogu biti čimbenik razvoja karcinoma, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i brojnih upalnih stanja u organizmu.
Studije su tako dokazale da astaksantin djeluje antikarcinogeno, kao i njegov blagotvorni učinak kod zaštite očiju te bolesti srca i krvnih žila.
Najčešće se preporuča upotreba astaksantina u proljetnim i ljetnim mjesecima kada je koža više izložena sunčevom zračenju, a time i onim štetnim dijelovima UV spektra koji pogoduju nastanku slobodnih radikala i oštećenju kože.
Istraživanja novijih datuma sve više upućuju na povoljan učinak astaksantina na imunološki sustav. Astaksantin ima mogućnost modulacije imunološkog odgovora čime smanjuje simptome i razvoj alergija, potiče imunološki sustav, nastanak T i B limfocita te NK stanica koje su bitne za obranu organizma od patogena i bolesti. Istraživanja ukazuju na smanjenje razine oksidacijskog oštećenja na DNA te C-reaktivnog proteina (oznaka CRP u krvnim nalazima) koji nam služi kao pokazatelj upalnog stanja u organizmu. Iz svih navedenih razloga astaksantin ima dokazanu ulogu jačanja i stabilizacije imunološkog sustava što je od izuzetne važnosti za svakodnevno normalno funkcioniranje.