Astaksantin – najmoćniji antioksidans

    7 MIN      ALMAGEA      16.01.2024

Oksidacijski stres koji dovodi do mitohondrijske disfunkcije predstavlja neravnotežu između prekomjerne produkcije slobodnih radikala i sposobnosti organizma da neutralizira reaktivne spojeve. Atomi kisika obično dolaze u parovima, no kada je atom kisika samostalan, on je izrazito nestabilan i uzrokuje stvaranje reaktivnih kisikovih spojeva (ROS), uključujući izrazito reaktivne perokside i superokside, koji oštećuju stanične lipide i proteine uzrokujući narušavanje stanične homeostaze. Narušena homeostaza dovodi do upala i posljedično oštećenja DNA. Također se smatra kako ovaj proces doprinosi ubrzanom starenju. Dodatno, oksidacijski stres se istovremeno smatra uzrokom i posljedicom mnogih životno ugrožavajućih stanja i bolesti poput dijabetesa, kardiovaskularnih i neurodegenerativnih bolesti.

Karotenoidi i oksidacijski stres

Istraživanja pokazuju kako osobe koje konzumiraju prehranu s najvišim udjelom karotenoida imaju najnižu incidenciju obolijevanja i smrtnosti od kroničnih bolesti jer su karotenoidi učinkoviti „lovci“ slobodnih radikala te time umanjuju oksidacijski stres koji uzrokuje stanična oštećenja. Astaksantin je prirodni karotenoid čija kemijska struktura nalikuje beta-karotenu, no smatra se moćnijim antioksidansom od beta-karotena, likopena, luteina i drugih članova njihove porodice.

Određena su istraživanja pokazala kako oralni unos već od 2 mg dnevno, tijekom 4 tjedna, rezultira značajnim smanjenjem endogenog oksidacijskog oštećenja DNA, za oko 40 %.

Usporedba astaksantina i beta-karotena

Astaksantin je najjači prirodni antioksidans iz skupine karotenoida; 10 puta jači od beta-karotena i 500 puta jači od vitamina E. Iako su slične kemijske strukture, astaksantin, za razliku od beta-karotena, ima keto i hidroksilnu grupu na svakom kraju molekule koje doprinose njegovoj antioksidativnoj snazi. Također, astaksantin je topiv u mastima i može proći barijeru mozga i retine i tamo pružati zaštitni učinak dok beta-karoten i likopen ne mogu.

Slika 1: “Štit” astaksantina u fosfolipidnom dvosloju (Yamashita, 2015)

Glavna gradivna komponenta sive tvari mozga su masne kiseline koje su izrazito osjetljive na oštećenje uzrokovano djelovanjem slobodnih radikala (proces lipidne peroksidacije). Astaksantin ima sposobnost apsorpcije UVB zraka što je primijećeno na algi Haematococcus pluvialis koja se prirodno štiti od intenzivnog UV zračenja proizvodnjom velikih količina astaksantina koji služi kao zaštitni faktor. Uz iznimne antioksidativne sposobnosti, astaksantin posjeduje i snažna protuupalna svojstva.

Farmakološka djelovanja astaksantina

Astaksantin svoj snažan učinak ispoljava u više sustava u tijelu:

      • Imunološki sustav: Utjecaj astaksantina na imunitet zabilježen je u dvostruko slijepom istraživanju u kojem je otkriveno kako astaksantin pojačava imunološki odgovor organizma povećanjem broja cirkulirajućih T i B limfocita  te pojačavajući citotoksičnost stanica ubojica.
        • Oči: Mrežnica oka sadrži dva karotenoida – zeaksantin i lutein koji imaju ulogu apsorpcije štetnih UV zraka štiteći oko od oštećenja slobodnim radikalima odnosno od fotooksidacije. Epidemiološka istraživanja otkrila su kako prehrana bogata karotenoidima, osim što povećava dotok krvi u mrežnici, može prevenirati oštećenja koja se događaju uslijed upalnih procesa. Na taj način prehrana bogata karotenoidima može smanjiti rizik od razvoja katarakte i makularne degeneracije. Astaksantin se u značajnim količinama nakuplja u očima gdje štiti oko od UV zračenja.
          • Jetra: Uslijed izloženosti oksidacijskom stresu i metaboličkim poremećajima, može doći do oštećenja jetre i razvoja nealkoholne masne bolesti jetre (nealkoholni steatohepatitis; NASH). Zbog svoje dokazane antioksidativne sposobnosti, astaksantin predstavlja potencijalnog zaštitnika od oštećenja jetre. Naime, do oštećenja jetrenog tkiva dolazi uslijed povećane akumulacije masti u jetri. Za astaksantin se u laboratorijskim istraživanjima pokazalo kako smanjuje razinu triglicerida i kolesterola u jetri i krvi. U randomiziranom kliničkom istraživanju otkriveno je kako doze od 12 i 18 mg astaksantina dnevno tijekom 3 mjeseca značajno snižavaju trigliceride u krvi, a doze od 6 i 12 mg povećavaju HDL kolesterol.
            • Koža: Atopijski dermatitis je kronična upalna bolest kože, a astaksantin kao karotenoid s protuupalnim djelovanjem povoljno djeluje kod ovog stanja smanjujući proizvodnju upalnih medijatora. Istraživanja na životinjama pokazala su kako astaksantin smanjuje proizvodnju upalnih medijatora poput TNF-α, prostaglandina, leukotriena i proupalnih interleukina.Osim u službi zaštite kod upalnih kožnih bolesti, astaksantin se u istraživanjima pokazao koristan i u zaštiti od UV zračenja. Naime, u istraživanjima na životinjama otkriveno je kako se astaksantin akumulira u koži i može prevenirati štetno djelovanje UV zračenja na metabolizam filagrina (proteina koji održava vlažnost i kiseli pH kože) i ljuštenje kože. Oralni unos astaksantina pomaže u zaštiti kože od znakova fotostarenja poput pojave bora i narušene kožne barijere.
              • Srce: Mehanizam blagotvornog učinka astaksantina na zdravlje srca pripisuje se njegovoj sposobnosti sprječavanja oksidacije LDL kolesterola i povećanju proizvodnje HDL kolesterola i adiponektina. Do sada sakupljeni dokazi pokazuju kako bi astaksantin mogao pomoći u zaštiti od bolesti srca i krvih žila kroz smanjenje oksidativnog stresa i upale u organizmu te djelujući na metabolizam lipida i glukoze. Kliničko istraživanje u kojem je sudjelovalo 15 zdravih žena u postmenopauzi pokazalo je kako je unos astaksantina (doza od 2 i 8 mg) smanjio lipidnu peroksidaciju i povećao njihov antioksidativni status što ide u prilog tvrdnji kako je astaksantin, kao moćan antioksidans, koristan za smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti.

            Do sada sakupljena saznanja i dokazi o djelovanju, govore u prilog činjenici da je astaksantin prirodna, praktična i cjelovita strategija u prevenciji, ali i suportivnoj terapiji, mnogih stanja i bolesti.

            Autor: Nutricionistički tim Vitaminoteke

            Literatura:

            1. Biswal, S. Oxidative stress and astaxanthin: The novel supernutrient carotenoid. Int J Health Allied Sci. 2014. 3(3): 147-153.

            2. Chena, J., Kotani, K. Astaxanthin as a Potential Protector of Liver Function: A Review. J Clin Med Res. 2016;8(10):701-704.

            3. Kishimoto Y, Yoshida H, Kondo K. Potential Anti-Atherosclerotic Properties of Astaxanthin. Mar Drugs. 2016 Feb 5;14(2).

            4. Komatsu T, Sasaki S, Manabe Y, Hirata T, Sugawara T. Preventive effect of dietary astaxanthin on UVA-induced skin photoaging in hairless mice. PLoS One. 2017 Feb 7;12(2):e0171178.

            5. Yoshihisa Y, Andoh T, Matsunaga K, Rehman MU, Maoka T, Shimizu T. Efficacy of Astaxanthin for the Treatment of Atopic Dermatitis in a Murine Model. PLoS One. 2016 Mar 29;11(3):e0152288.

            6. Kim YK., Chyun JH. The Effects of Astaxanthin Supplements on Lipid Peroxidation and Antioxidant Status in Postmenopausal Women. Nutr Sci. 2004 7(1): 41-46.

            Istaknuti proizvodi

            Istaknuti proizvodi

            Njega kože iznutra tijekom cijele godine i zaštita od oksidacijskog stresa.

            22.75