Koje su mineralne tvari najvažnije za seksualno zdravlje muškarca?
10 MIN ALMAGEA 16.01.2024
10 MIN ALMAGEA 16.01.2024
Reaktivne kisikove spojeve (engl. Reactive Oxygen Species, ROS) neutraliziraju antioksidansi koje tijelo samo proizvodi ili ih unosimo hranom i/ili dodacima prehrani – poput likopena, vitamina E i selena. U procesu proizvodnje zdravih muških spolnih stanica važni su još bakar, cink i folna kiselina bez kojih neki procesi u stvaranju i sazrijevanju spermija nisu mogući. Od devet mineralnih tvari koje su nam potrebne u malim količinama – cink, bakar i selen najvažniji su za reproduktivnu funkciju muškaraca. Rezultati studija koje su proučavale koncentracije navedenih nutrijenata u sjemenoj tekućini neplodnih muškaraca, pokazuju kako su koncentracije selena i cinka kod njih značajno snižene u odnosu na zdrave kontrolne ispitanike.
Cink je mikroelement prirodno prisutan u brojnim namirnicama, poput orašastog voća, mahunarki, ribi, mesu te mlijeku i mliječnim proizvodima. Adekvatan unos navedenih namirnica može osigurati dnevne potrebe za ovim elementom. Cink sudjeluje u brojnim fiziološkim funkcijama organizma, kao što su pravilan rast i razvoj, cijeljenje rana, pravilan razvoj kostiju, jačanje imunološkog te održavanje zdravlja reproduktivnog sustava. Cink se u sjemenoj tekućini pojavljuje u visokoj koncentraciji te ima važnu ulogu u fiziologiji spermija uključujući utjecaj na fleksibilnost i stabilizaciju njihove membrane. Isto tako, sudjeluje u spermatogenezi i to u njenoj posljednjoj fazi razvoja gdje omogućuje postizanje zrelosti i pokretljivosti spermija.
Adekvatna koncentracija cinka može utjecati na aktivnost enzima koji sudjeluju u sintezi testosterona što može utjecati na povećanje njihove koncentracije. Povećanje koncentracije muških spolnih hormona blagotvorno djeluje na spermatogenezu, a samim time i na plodnost. Cink ima i antibakterijsko djelovanje, posebice u urinarnom traktu muškarca. Poznato je i njegovo antioksidacijsko djelovanje kroz stabilizaciju slobodnih radikala. Povećana koncentracija ovih štetnih spojeva zabilježena je kod muškaraca koji su neplodni te kod pušača, pa navedene skupine mogu posebno profitirati uzimanjem cinka. Zaključno, cink je esencijalni mikroelement za mušku plodnost. Može se smatrati i nutritivnim markerom s mnogo potencijala u prevenciji, dijagnostici i liječenju muške neplodnosti.
Selen je esencijalni element u tragovima koji sudjeluje u brojnim fiziološkim funkcijama organizma. Zanimljivo je kako samo jedan brazilski orah zadovoljava dnevne potrebe za ovim vrijednim elementom. Kao dio brojnih enzima, poput glutation peroksidaze i selenoproteina, ima ključnu ulogu u brojnim biološkim procesima poput antioksidacijskog djelovanja, utjecaja na plodnost, imunološki sustav, metabolizam štitnjače te brojnih drugih. S obzirom da je selen element u tragovima, svaka mala devijacija od normalne razine u krvi može imati ozbiljne posljedice.
Selen je glavni konstituent selenoproteina koji imaju različite uloge u muškoj plodnosti. Tako selen djeluje kao unutarstanični antioksidans u membranama testisa, a ima i zaštitnu ulogu epitela epididimisa.
S obzirom da kvaliteta sjemene tekućine ovisi o normalnom odvijanju procesa spermatogeneze, svaka abnormalnost u tom procesu može biti uzrokom lošije kvalitete ejakulata što može dovesti i do smanjene plodnosti muškarca. Selen također utječe na histološku građu testisa. Nedostatak selena tijekom rasta i razvoja može uzrokovati usporen rast testisa te kasniji ulazak u pubertet. Zanimljivo je istaknuti i posebno sinergijsko djelovanja selena s vitaminom E na reproduktivnu funkciju te potencijalni blagotvorni učinak selena na libido. Međutim, na ovom području potrebna su daljnja istraživanja.
Studija Morbata i suradnika iz 2018. godine uključila je 12 neplodnih muškaraca, koji su tijekom tri mjeseca uzimali 50 μg selena. Rezultati su pokazali značajno povećanje broja spermija, poboljšanje pokretljivosti, preživljenja i bolju morfologiju spermija te povećanja volumena ejakulata ispitanika nakon tri mjeseca uzimanja selena u usporedbi sa rezultatima prije studije.
Također, studija je proučavala koncentraciju FSH (folikul-stimulirajućeg hormona), LH (luteinizirajućeg hormona), testosterona, glutationa i MDA (malondialdehida). FSH kod muškaraca stimulira stvaranje spermija, dok LH pospješuje sintezu testosterona. Glutation ima važnu zaštitnu ulogu u obrani stanica od oksidacijskog stresa, a MDA se smatra markerom oksidacijskog stresa.
Tako su se koncentracije FSH, LH, testosterona i glutationa značajno povećale, dok se koncentracija MDA značajno smanjila u odnosu na mjerenja prije početka studije (Slika 2). Rezultati ove studije podudaraju se s rezultatima drugih istraživanja koje potvrđuju kako je selen esenijalni nutrijent za normalnu spermatogenezu.
Bakar je važan dio brojnih metaloenzima i metaloproteina, pa njegov nedostatak može biti uzrok problema u različitim sustavima u tijelu poput živčanog, koštano-mišićnog, imunološkog te reproduktivnog sustava. Bakar je kofaktor mnogih enzima koji sudjeluju u brojnim staničnim procesima zbog čega je važno održavati njegovu koncentraciju u krvi adekvatnom. Naime, visoke koncentracije ovog elementa u tragovima mogu uzrokovati stvaranje velikog broja slobodnih radikala što može uzrokovati oštećenje proteina, lipida i DNA. Suprotno tome, nedostatak ovog važnog elementa može biti uzrok smanjene koncentracije enzima u kojima se bakar nalazi što može utjecati na inhibiciju staničnog ciklusa. Stoga svi živi organizmi imaju razvijen fini mehanizam kojim reguliraju koncentraciju bakra u stanici.
Preniska, ali i previsoka koncentracija bakra može značajno utjecati na smanjenje muške plodnosti kroz cijeli spektar različitih problema. Primjerice, promjene u koncentraciji bakra mogu uzrokovati smanjenje broja, ali i kvalitete spermija, poremećaje u sintezi testosterona, ali i smetnje u metabolizmu ostalih mikronutrijenata (poput cinka i željeza). Međutim, danas se utjecaj bakra na spermije sve više istražuje i povezuje s utjecajem zagađenja okoliša te količinom teških metala kojima smo izloženi. Ovo zanimljivo područje interesa svakako će biti u fokusu istraživanja narednih godina.
Autor: prof.dr.sc. Darija Vranešić Bender, klinički nutricionist
Literatura: 1. Morbat MM, Hadi AM, Hadri DH. Effect of Selenium in Treatment of Male Inferitlity. Exp Tech Urol Nephrol. 2018. 1(5).