Nove spoznaje o djelovanju astaksantina na zdravlje kože

    5 MIN      ALMAGEA      16.01.2024

Astaksantin je jedan od najpoznatijih biljnih pigmenata iz skupine karotenoida kojeg stvaraju biljke i mikroalge, a zanimljivo je da crvena boja ljuskara, poput škampa, rakova i jastoga, potječe upravo od ovog pigmenta. Najbolji prirodni izvor astaksantina, koji u svojim stanicama sadrži više od 80 % ovoga pigmenta te se zato i koristi u svrhu komercijalne proizvodnje, je mikroalga Haematococcus pluvialis.

Kako astaksantin djeluje?

Astaksantin učinkovito štiti membrane stanica, a njegovo osnovno svojstvo je snažna antioksidacijska aktivnost koja ima potencijalno povoljan učinak na brojne zdravstvene tegobe. Znanstvena literatura govori u prilog astaksantinu i ističe zaštitni učinak na prevenciju oštećenja izazvanih UV-zračenjem, protuupalno i snažno antioksidacijsko djelovanje.

Iako niz različitih studija pokazuje pozitivan utjecaj astaksantina na imunološki sustav, zdravlje očiju te kod kardiovaskularnih bolesti i problema s jetrom, svakako posebno valja istaknuti njegovo blagotvorno djelovanje na zdravlje kože.

Atopijski dermatitis je kronična upalna bolest kože, a astaksantin kao karotenoid s protuupalnim djelovanjem povoljno djeluje kod ovog stanja smanjujući proizvodnju upalnih medijatora. Istraživanja su pokazala kako astaksantin potiskuje proizvodnju upalnih medijatora poput TNF-α, prostaglandina, leukotriena i interleukina.

Skupina karotenoida, a osobito astaksantin, pokazuju i antialergijsko djelovanje kod alergija na sunce. Naime, kod alergija na sunce imunološki sustav neuobičajeno reagira na promjene koje se događaju na koži izlaganjem suncu. Snažan antioksidacijski učinak astaksantina, očituje se i smanjenjem negativnog djelovanja UV zraka na imunološku funkcionalnost kože što ovom pigmentu daje i učinak protiv alergijskih reakcija na koži.

Što kaže znanost?

Astaksantin se u istraživanjima pokazao koristan i u zaštiti od UV zračenja. Naime, u istraživanjima na životinjama otkriveno je kako se astaksantin akumulira u koži i može prevenirati štetno djelovanje UV-zračenja na metabolizam filagrina, proteina koji održava vlažnost i kiseli pH kože te na ljuštenje kože. Oralni unos astaksantina štiti kožu od znakova fotostarenja poput pojave bora i narušene kožne barijere.

Studije novijeg datuma daju uvid u neke nove spoznaje o zaštitnom djelovanju astaksantina na kožu kod UV-zračenja. Tako je cilj dvostruko slijepog placebo kontroliranog istraživanja objavljenog u časopisu Nutrients bio utvrditi utjecaj uzimanja astaksantina u obliku dodatka prehrani na stanje kože izložene spomenutoj vrsti zračenja. U ovom japanskom istraživanju koje je trajalo 10 tjedana sudjelovalo je 23 ispitanika dobi između 30 i 59 godina, a koji su bili raspoređeni u  dvije skupine. Prva je skupina dobivala kapsule astaksantina u dozi od 4 mg, dok je druga skupina primala placebo. Znanstvenici su promatrali sljedeće parametre – minimalnu eritemsku dozu (MED, eng. minimal erythrema dose), tj. količinu UV-zračenja potrebnu za pojavu crvenila kože, te promjene u vlažnosti i transdermalnom gubitku vode uzrokovane UV-zračenjem na početku i nakon 9 tjedana suplementacije. Nadalje, koristeći vizualnu analognu skalu, ispitanici su dali i subjektivno mišljenje o stanju svoje kože.

Rezultati su pokazali da je ispitanike u skupini koja je dobivala astaksantin, u odnosu na placebo skupinu, bilo potrebno ozračiti mnogo većom količinom UV-zračenja kako bi se uočila pojava crvenila. Isti ispitanici zabilježili su i poboljšanje teksture neozračenog područja kože. Osim već dobro pozitivnih djelovanja astaksantina na zdravlje kože koje je znanost potvrdila, ovo je prva studija koja je dokazala i utjecaj uzimanja astaksantina na minimalnu eritemsku dozu te održavanje vlažnosti ozračenog područja kože.

Autor: Nutricionistički tim Vitaminoteke

Literatura:

1. Biswal, S. Oxidative stress and astaxanthin: The novel supernutrient carotenoid. Int J Health Allied Sci. 2014. 3(3): 147-153.

2. Chena, J., Kotani, K. Astaxanthin as a Potential Protector of Liver Function: A Review. J Clin Med Res. 2016;8(10):701-704.

3. Davinelli S, Nielsen ME, Scapagnini G. Astaxanthin in Skin Health, Repair, and Disease: A Comprehensive Review. Nutrients. 2018;10(4). pii: E522.

4. Ito N, Seki S, Ueda F. The Protective Role of Astaxanthin for UV-Induced Skin Deterioration in Healthy People-A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Nutrients 2018; 10(7). pii: E817. doi: 10.3390/nu10070817.

5. Kishimoto Y, Yoshida H, Kondo K. Potential Anti-Atherosclerotic Properties of Astaxanthin. Mar Drugs. 2016 Feb 5;14(2).

Istaknuti proizvodi

Istaknuti proizvodi

Njega kože iznutra tijekom cijele godine i zaštita od oksidacijskog stresa.

22.75