Ulje račića krila za zdravlje srca
3 MIN ALMAGEA 10.01.2024
3 MIN ALMAGEA 10.01.2024
Već sredinom prošlog stoljeća znanstvenici su utvrdili nisku učestalost srčanih bolesti u Eskima i to objasnili prehranom koja sadrži veliku količnu ribe bogate masnoćom, odnosno nezasićenim masnim kiselinama (losos, tuna). Radi se o omega-3 masnim kiselinama, koje u organizmu imaju niz važnih funkcija, a ne mogu se proizvesti. Njihov utjecaj na kardiovaskularno zdravlje razmatran je u brojnim znanstvenim studijama. Većina ih je potvrdila njihov pozitivan učinak na smanjenje raznih nepoželjnih srčanih događaja, osobito aritmija, kao i na smanjenje dijela “zločestih” (trigliceridi), a povećanje “dobrih” masnoća (HDL kolesterol), u krvi kardiovaskularnih bolesnika i zdravih ljudi.
Novija ispitivanja umanjuju efekt omega-3 na kardiovaskularne bolesti, što se tumači mnogo agresivnijim liječenjem lijekovima za smanjenje masnoće (statini), kao i promjenama u prehrani (konzumacija više ribe). Primjećena je veća korist od ovih lijekova/dodataka prehrani upravo u grupi osoba koje nisu liječene drugim lijekovima.
Omega 3 kapsule razlikuju se u odnosu na sadržaj i količinu sastojaka. U posljednje vrijeme osobito se ističe korist omega-3 proizvedenog iz atlanskog račića (“krill”). Njegove prednosti su velika količina omega-3 masnih kiselina u za organizam najpovoljnijoj formi, dodatni antioksidans astaksantin, te manja prisutnost teških metala koje u sve većoj količini nalazimo u ribama, kao i dostupnost. Potrebna su dalja, bolje planirana istraživanja utjecaja omega-3 masnih kiselina na kardiovaskulane bolesti, koja će točno utvrditi korist od ovih tvari u svim kategorijama bolesnika, kao i u zdravog stanovništva.
Generalna je preporuka prehrana bogata omega-3 masnim kiselinama, a srčanim bolesnicima i osobama koje ne konzumiraju dovoljno masne ribe svakako se preporuča dodatak prehrani koji sadrži najbolju kombinaciju i dovoljnu količinu omega-3 masnih kiselina.