Utjecaj ulja račića krila na raspoloženje, koncentraciju i pamćenje

    5 MIN      ALMAGEA      16.01.2024

Kril je mali ljuskar nalik na kozicu ili gamber koji je široko rasprostranjen u oceanima i predstavlja jedno od najizdržljivijih bića na svijetu. Antarktički kril (Euphausia superba) je vrsta koja živi u najhladnijim morima. Membrane stanica račića krila sadrže visok udio dokozaheksaenske (DHA) i eikozapentaenske (EPA) masne kiseline što stanicama omogućuje da funkcioniraju na temperaturama nižim od same točke smrzavanja.

Znanstvenici različitih područja interesa dokazali su kako omega-3 nezasićene masne kiseline ostvaruju značajan učinak na fiziološke funkcije. Istraživanja na životinjama i ljudima, kao i epidemiološka istraživanja, pokazala su kako omega-3 masne kiseline učinkovito povećavaju sposobnost učenja, poboljšavaju pamćenje i kognitivne funkcije. Dodatno, zabilježeno je i kako EPA i DHA mogu smanjiti rizik od razvoja Alzheimerove bolesti.

Za razliku od ribljeg ulja u obliku dodatka prehrani, ulje račića krila sadrži DHA i EPA masne kiseline vezane za fosfolipide, posebice za fosfatidilkolin. Molekularna frakcija kril-fosfolipid također sadrži i snažan antioksidans astaksantin.

Omegama do boljeg raspoloženja

Dokazi prikupljeni epidemiološkim, laboratorijskim i kliničkim istraživanjima ukazuju kako vrste prehrambenih masti utječu na podložnost same pojave te na posljedice poremećaja raspoloženja. Veza između omega-3 masnih kiselina i depresije otkrivena je prije 30ak godina kada je nekoliko istraživanja zabilježilo nizak status omega-3 masnih kiselina u organizmu osoba koje pate od depresije.

Postoje snažne indicije kako u podlozi razvoja depresije leži povišeni omjer omega-6 i omega-3 masnih kiselina koji u zemljama Zapada iznosi 20:1, umjesto preporučenih 3:1. U kliničkim ispitivanjima omega-3 masne kiseline, uzimane u obliku dodatka prehrani, pokazale su blagotvoran učinak. Mehanizam djelovanja navedenih masnih kiselina na razvoj psihičkih oboljenja objašnjava se kroz njihovu ugradnju u fosfolipidni dvosloj i posljedičnim utjecajem na fluidnost stanične membrane. Višak omega-6 masnih kiselina u organizmu uzokuje veću produkciju proupalnih citokina, što dovodi do promjene fluidnosti membrane koja se manifestira u promjeni enzima, ionskih kanala, aktivnosti receptora i vezanja neurotransmitera. Primjerice, dokazano je kako povišeni omjer omega-6 i omega-3 masnih kiselina smanjuje fluidnost membrane što dovodi do smanjenja vezanja serotonina za odgovarajući receptor.

Poboljšanje moždanih funkcija

Učinak ulja račića krila na moždane funkcije ispitan je u japanskom istraživanju objavljenom 2013. godine. U istraživanju je sudjelovalo 45 zdravih ispitanika u dobi između 61 i 72 godine koji su podijeljeni u tri skupine. Tijekom 12 tjedana trajanja istraživanja prva skupina unosila je ulje račića krila, druga skupina unosila je srednje lančane masne kiseline kao placebo, a treća je skupina unosila ulje srdela bogato EPA i DHA masnim kiselinama, ali u obliku triglicerida. Ispitanici su unosili 1000 mg svakog od navedenog ulja dnevno raspoređeno u 4 doze. Istraživači su mjerili promjene u koncentraciji oksihemoglobina u moždanom korteksu tijekom obavljanja memorijskih zadataka i računanja.

Rezultati su pokazali kako su i ulje račića krila i ulje srdela blagotvorno djelovali na moždane funkcije u usporedbi s placebom. Također, zabilježeno je kako je ulje račića krila učinkovitije povećalo koncentraciju oksihemoglobina u mozgu u usporedbi s uljem srdela. Naime, moždanu aktivnost prate promjene u oksigenaciji krvi, pa tako prilikom obavljanja kognitivnih zadataka u prefrontalnom korteksu raste oksihemoglobin, a snižava se deoksihemoglobin. Starenjem funkcija prefrontalnog korteksa opada te se prilikom provođenja kognitivnih zadataka kod starijih osoba bilježi manji porast oksihemoglobina. Dorzolateralni prefrontalni korteks obavlja mnoge funkcije uključujući i mobilizaciju radne memorije. Starenjem dolazi do opadanja regionalnog protoka krvi što uzrokuje pogoršanje moždanih funkcija. Rezultati ovog istraživanja pokazali su kako dugoročni unos ulja račića krila poboljšava radnu memoriju aktivacijom dorzolateralnog prefrontalnog korteksa kod starijih osoba i na taj način prevenira opadanje kognitivnih aktivnosti.

Valja naglasiti da povoljan učinak unosa omega -3 masnih kiselina na moždanu funkciju nije rezerviran samo za osobe starije dobi, već se pokazalo kako i kod zdravih mladih ljudi unos omega – 3 masnih kiselina u obliku dodatka prehrani poboljšava moždanu hemodinamiku tijekom izvođenja kognitivnih zadataka.

Autor: Nutricionistički tim Vitaminoteke

Literatura:

1. Logan, A.C. Omega-3 fatty acids and major depression: A primer for the mental health professional. Lipids Health Dis. 2004; 3: 25.

2. Husted KS, Bouzinova EV. The importance of n-6/n-3 fatty acids ratio in the major depressive disorder. Medicina (Kaunas). 2016;52(3):139-47.

3. Konagai C, Yanagimoto K, Hayamizu K, Han L, Tsuji T, Koga Y. Effects of krill oil containing n-3 polyunsaturated fatty acids in phospholipid form on human brain function: a randomized controlled trial in healthy elderly volunteers. Clin Interv Aging. 2013;8:1247-57.

4. Jackson PA, Reay JL, Scholey AB, Kennedy DO. DHA-rich oil modulates the cerebral haemodynamic response to cognitive tasks in healthy young adults: a near IR spectroscopy pilot study. Br J Nutr. 2012;107: 1093–1098.

Istaknuti proizvodi

Istaknuti proizvodi

Omega-3 masne kiseline neophodne za normalno funkcioniranje cijelog organizma.

21.97