Može li se muška plodnost poboljšati
LIFESTYLE 5 MIN ALMAGEA 05.05.2020
LIFESTYLE 5 MIN ALMAGEA 05.05.2020
Čudesno je kako je priroda uredila da nam je za uspješno začeće potreban tek jedan spermij i jedna jajna stanica.
Za optimalnu mušku plodnost prije svega treba uzeti u obzir nekoliko parametara:
Općenito se smatra da što je veći broj spermija, to je veća šansa da će oni uspješno doplivati do jajne stanice. Normalna sjemena tekućina trebala bi sadržavati između 40 i 300 milijuna spermija po mililitru kako bi se osigurala optimalna plodnost kod muškarca.
Pokretljivost spermija – poželjno je da više od 40 % spermija ima dobru pokretljivost.
Zdravi spermij ima okrugli oblik glave te dugi i snažni rep.
Čimbenici iz okoliša i životne navike imaju izuzetno bitnu ulogu u održavanju plodnosti. Primjerice, prekomjerna tjelesna masa umanjuje plodnost, i to ne samo kod muškaraca, već i kod žena. Osim toga, alkohol, stres, pušenje te loša prehrana također djeluju negativno na žensku i mušku plodnost uzrokujući proizvodnju nekvalitetnih jajnih stanica i spermija.
Za optimalnu plodnost kod muškarca valja misliti i na određene životne navike koje utječu na tjelesnu temperaturu testisa. Nošenje uske odjeće i donjeg rublja, korištenje saune te dugotrajna vožnja biciklom podižu tjelesnu temperaturu testisa i mogu negativno utjecati na proizvodnju spermija.
Jeste li znali da muška plodnost znatno pati od oksidacijskog stresa, čak 30– 80 %?
Reaktivni kisikovi spojevi dovode do oksidacijskog stresa i oštećenja spermija te njihovu slabu pokretljivost te u konačnici smanjenu plodnost. Ovi štetni spojevi nastaju pod utjecajem zagađenja iz okoliša, ali i kao posljedica neurednog/ nepravilnog načina života i loše prehrane.
Reaktivne kisikove spojeve neutraliziraju antioksidansi koje tijelo samo proizvodi ili ih unosimo hranom te dodacima prehrani – poput vitamina E, likopena i selena.
U procesu proizvodnje zdravih muških spolnih stanica važni su još bakar, cink i folna kiselina bez kojih neki procesi u stvaranju i sazrijevanju spermija nisu uopće mogući.
Kada je u pitanju plodnost i ostvarivanje željene trudnoće mnogo toga nije u našim rukama, međutim na nama je zadatak da nastojimo biti strpljivi, da se ne ustručavamo potražiti pomoć i da damo sve od sebe kako bismo promijenili životne navike na bolje, počevši od onog ključnog čimbenika, što život znači, a to je prehrana. U nastavku vam donosimo odgovor na pitanje koji su to nutrijenti u prehrani koji održavaju plodnost kod muškarca optimalnom.
Vitamin E pripada obitelji vitamina topivih u mastima, a njegovo osnovno svojstvo u organizmu je da djeluje kao antioksidans. Kao što smo već spomenuli, visoke razine štetnih reaktivnih kisikovih spojeva mogu negativno djelovati na pokretljivost spermija, ali i smanjiti sposobnost prodiranja spermija u jajnu stanicu.
Vitamin E prisutan je u spermijima i sjemenoj tekućini, a kao antioksidans djeluje na način da prekida reakcije stvaranja reaktivnih kisikovih spojeva. Osim toga, znanstvenici su potvrdili da je svakodnevnim unosom vitamina E kroz prehranu i dodatke prehrani moguće utjecati na bolju pokretljivost spermija, kao i samu kvalitetu sjemene tekućine.
Folna kiselina ili vitamin B9 pripada skupini vitamina B kompleksa, a ima važnu ulogu u procesima stvaranja spermija te su brojne studije potvrdile ulogu ovog esencijalnog nutrijenta kod neplodnosti muškaraca.
Tako su primjerice rezultati jednog istraživanja objavljenog u znanstvenom časopisu Fertility and Sterility pokazali da se u muškaraca sa smanjenom plodnošću povećala koncentracija normalne sjemene tekućine za čak 74 %, ako su uzimali kombinaciju folne kiseline i cinka kao dodatka prehrani.
Cink je mikroelement koji se zasluženo smatra esencijalnim za mušku zdravlje i plodnost. Naime, ako je koncentracija cinka u muškaraca adekvatna, to će pozitivno utjecati na stvaranje testosterona, a posljedično i na proizvodnju spermija, a samim tim će se i muška plodnost poboljšati.
Sjemena tekućina sadrži cink u visokoj koncentraciji gdje on ima važnu ulogu u fiziologiji spermija, utječući na njegovu fleksibilnost i stabilizaciju membrane. Osim toga, cink sudjeluje i u posljednjoj fazi razvoja spermija na način da omogućuje njegovo sazrijevanje i pokretljivost.
Ako za vrijeme stvaranja spermija nedostaje cink, za posljedicu može doći do abnormalnog rasta spermija. S druge strane, dovoljna koncentracija cinka u organizmu imat će utjecaj na produljenje vijeka ejakuliranog spermija, a samim time će se povećati i šansa za oplodnjom jajne stanice.
Muška plodnost također ima velike koristi od selena, esencijalnog elementa u tragovima. On djeluje kao antioksidans unutar membrana testisa te štiti spermije od oštećenja tijekom posljednje faze njihovog sazrijevanja.
Bakar je element koji čini važan dio strukture spojeva neophodnih za pravilnu proizvodnju i sazrijevanje spermija, ali i rast stanica testisa i epididimisa. Negativne promjene u koncentraciji bakra mogu uzrokovati smanjenje broja i kvalitete spermija, poremećaje u proizvodnji testosterona, ali i smetnje u metabolizmu nekih važnih mikronutrijenata, poput cinka i željeza.
Man Formula+ predstavlja novu generaciju dodataka prehrani, a namijenjen je svim muškarcima koji žele smanjiti razinu oksidacijskog stresa, poboljšati zdravlje i vitalnost organizma te održati optimalno intimno zdravlje.