Psihološki aspekti seksualnog zdravlja muškaraca
RIJEč STRUčNJAKA 3 MIN ALMAGEA 17.09.2020
RIJEč STRUčNJAKA 3 MIN ALMAGEA 17.09.2020
O seksualnom zdravlju muškarca i kako on utječe na sveobuhvatnu kvalitetu života piše psihologinja Tanja Jurin, dr.sc.
Ciklus seksualnog odgovora obuhvaća tjelesne i psihičke reakcije koje nastaju prilikom seksualnih aktivnosti, bez obzira o kojoj vrsti seksualnih aktivnosti je riječ. Najčešće se ciklus se objašnjava kao linearna izmjena četiri faze: faza seksualne želje, potom faza uzbuđenja, faza orgazma i na kraju faza razrješenja.
Faza želje označava psihološku funkciju motiviranosti i interesa za seksualnu aktivnost, razmišljanje i maštanje o seksu. U fazi uzbuđenja (koja može uslijediti i bez faze želje, uz fizičku stimulaciju genitalija ili drugih erogenih zona) dolazi do najvidljivije promjene u cijelom ciklusu: erekcije penisa. Osim erekcije, u ovoj fazi dolazi i do podizanja testisa (sjemenika), ali i drugih promjena u tijelu.
Faza orgazma obuhvaća ejakulaciju i orgazam: ejakulacija označava izbacivanje sjemena, a orgazam je psihički doživljaj velike ugode. Najčešće ova dva događaja teku istodobno, no moguće je i da se oni razdvoje ili da jedan izostane. Konačno, u fazi razrješenja dolazi do vraćanja tijela u stanje prije pobuđenosti.
Kod muškaraca se nakon orgazma javlja refraktorni period ili period u kojem ne može ponovno ejakulirati. U svakoj od ovih faza može doći do poteškoća. Ako one dovoljno dugo traju te izazivaju osobnu patnju ili pak interpersonalnu napetost, govorimo o seksualnim poremećajima koji mogu veoma negativno utjecati na spolno zdravlje.
Hipoaktivnu seksualnu želju kod muškaraca karakterizira smanjenje ili odsutnost motiviranosti za seksualne aktivnosti, nestanak ili znatno smanjenje pojavljivanja seksualnih misli i fantazija; izostanak iniciranja seksualne aktivnosti i odbijanje partnerovih/partneričinih pokušaja da inicira seksualnu aktivnost; nestanak ili smanjenje uzbuđenja i užitka tijekom seksualnih aktivnosti.
Erektilni poremećaj kod muškaraca je problem postizanja ili održavanja erekcije odnosno čvrstoće penisa potrebne za seks. Prema kriterijima muškarac u barem 75% seksualnih aktivnosti ne može postići ili održati erekciju ili je rigidnost (čvrstoća) erekcije nedostatna za seksualnu aktivnost.
Prijevremena ili preuranjena ejakulacija definira se kao seksualni poremećaj u kojem muškarac postigne orgazam te ejakulira (tj. izbaci spermu iz penisa) unutar 1 minute ili prije nego što on to želi od početka vaginalne penetracije.
Odgođena ejakulacija je seksualni problem kod kojeg muškarac, unatoč adekvatnoj stimulaciji, ne može postići ejakulaciju i orgazam ili ih postiže uz velike teškoće.
Ovi su poremećaji uvelike psihološki uvjetovani. Najčešći psihološki mehanizmi su neugodne emocije: tuga, sram, strah i krivnja, koje mogu biti ekstremnih intenziteta te u okviru psihičkih poremećaja i bolesti.
Nadalje, tu su i čimbenici partnerskog odnosa koji može biti problematičan dovoljno da potakne ili održi seksualni problem koji može biti prepreka seksualnom zdravlju muškarca.
Stavovi o seksualnosti – osobito muškoj, kao i slika o sebi, samopouzdanje te sposobnost predavanja užitku važni su elementi u seksualnom zdravlju muškarca.
Svakako treba pažljivo uvidjeti i potencijalno neugodna pa čak i traumatska seksualna iskustva u prošlosti (osobito djetinjstvu).