Brži oporavak nakon poroda – ključni nutrijenti i dodaci prehrani

LIFESTYLE     7 MIN      ALMAGEA      03.03.2025

Priroda je predvidjela da tjelesne i hormonalne promjene tijekom trudnoće osiguraju rast i razvoj djeteta. No, trudnoća ne mijenja samo dijete, nego transformira majku – tjelesno, hormonski i emocionalno. Tijelo žene prilagođava se kako bi podržalo trudnoću, porod, a kasnije i dojenje te pritom doživljava duboku tjelesnu i emocionalnu preobrazbu.

Tijekom pripreme tijela za majčinstvo, maternica raste, volumen krvi se povećava, a hormoni poput oksitocina i prolaktina jačaju osjećaj povezanosti s djetetom i reguliraju dojenje. Tijekom trudnoće majčino tijelo troši velike količine nutrijenata kako bi podržalo rast i razvoj bebe. Porod, također, predstavlja izazovno razdoblje za majku. Gubitak krvi pri porodu može smanjiti razinu željeza, a željezo, uz vitamin B12 ključan je nutrijent za oporavak i energiju umorne majke.

Nutrijenti za podršku proizvodnje majčinog mlijeka

Dojenje povećava potrebe organizma za kalcijem, vitaminom D, jodom i omega-3 masnim kiselinama (posebno DHA masnom kiselinom), ključnim nutrijentima za razvoj bebinog mozga i živčanog sustava. Također, kako bi majka mogla izdržati početni tempo dojenja, važna je opskrba dovoljnom količinom folata i drugih vitamina B skupine koji podržavaju proizvodnju energije i normalno funkcioniranje organizma.

Očuvanje zdravlja kose, kože i noktiju

Nakon poroda i tijekom dojenja značajne hormonske promjene, nutritivne potrebe i tjelesni stres  ostavljaju traga na kosi, koži i noktima Tijekom trudnoće, visoka razina estrogena produljuje fazu rasta kose, pa kosa izgleda gušće i snažnije. Nakon poroda, razina estrogena naglo pada, što uzrokuje pojačano opadanje kose koje traje i nekoliko mjeseci nakon poroda. Kosa također može postati tanja, lomljivija i suha zbog hormonalnih promjena i iscrpljenosti organizma. Koža nakon poroda može postati suha i osjetljivija, a nedostatak omega-3 masnih kiselina i vitamina D može pogoršati stanje. Zdravlje kose, kože i noktiju možemo podržati adekvatnom hidracijom organizma i uravnoteženom prehranom bogatom željezom, cinkom, omega-3 masnim kiselinama, biotinom i drugim vitaminima B skupine.

Podrška mentalnom zdravlju majke i djeteta

Nedostaci hranjivih tvari, osobito u trudnoći i tijekom dojenja, mogu imati značajan utjecaj na majčino raspoloženje i njezinu povezanost s djetetom. Istraživanja su pokazala da postoji veza između nedostatka određenih hranjivih tvari i razvoja postporođajne depresije. Niske razine omega-3 masnih kiselina, folne kiseline, vitamina B12 i željeza mogu povećati rizik od postporođajne depresije. Uočeno je da se tijekom trudnoće zalihe omega-3 masnih kiselina smanjuju, a povratak na razine prije trudnoće traju i do šest mjeseci nakon poroda. Neka istraživanja povezuju kronični umor, koji se javlja kod dojilja, s posljedicama iscrpljenja zaliha DHA u organizmu, ali i atopijski dermatitis koji se sve češće javlja kod novorođenčadi. Stoga je uravnotežena prehrana, uz prenatalne dodatke prehrani, ključna prije, tijekom i nakon trudnoće.

Brojne novije studije potvrđuju da određene hranjive tvari imaju antidepresivni učinak zahvaljujući protuupalnim i antioksidacijskim svojstvima. Ranija istraživanja potvrdila su povezanost između razine vitamina B kompleksa, selena, magnezija, željeza, kalcija, cinka, omega-3 masnih kiselina i promjena raspoloženja.

Unos omega-3 masnih kiselina kroz majčinu prehranu izravno utječe na koncentracije EPA i DHA u majčinom mlijeku. Istraživanja magnetskom rezonancom pokazuju da dojenčad čije majke imaju visok unos omega-3 masnih kiselina, bilo kroz prehranu ili dodatke, ima veći volumen mozga, posebno u područjima odgovornima za kognitivne funkcije. Osim što omega-3 masne kiseline podržavaju mentalno zdravlje majke i kognitivni razvoj djeteta, mogu imati utjecaj i na njegov temperament. Studija iz 2019. godine otkrila je da majčino mlijeko bogato omega-3 masnim kiselinama može biti povezano sa smanjenom tugom i uznemirenošću kod dojenčadi.

Za snažnije, otpornije i spremnije majke

Oporavak nakon poroda zahtijeva pažnju, pravilnu prehranu i odgovarajući unos nutrijenata. Kako bi majke bile najbolja verzija sebe, u brizi o vlastitom tijelu nakon poroda pomaže Prenatal Omega3+. Prenatal Omega3+ može igrati ključnu ulogu u obnavljanju zaliha aktivnog folata, željeza, omega-3 masnih kiselina i drugih esencijalnih nutrijenata potrebnih za energiju, hormonsku ravnotežu i dobrobit majke. Prenatal Omega3+ ističe se među prenatalnim dodacima prehrani po tome što osigurava i unos prirodnih karotenoidnih pigmenata, luteina i zeaksantina, koji su važni za zaštitu očiju mame i bebe, a ujedno su i strukturni dio mozga te time iznimno važni za njegov pravilan razvoj od prvih dana života. Lutein i zeaksantin koncentriraju se u mozgu, koži, tkivu dojke, ali i u majčinom mlijeku te tako pružaju antioksidacijsku zaštitu za bebu i majku.

Za brži oporavak majke nakon poroda preporučuje se koristiti Prenatal Omega3+ u dozi od 2 kapsule na dan, uz obroke u razdoblju neposredno nakon poroda i tijekom cijelog razdoblja dojenja. Prenatal Omega3+ sadrži korisne nutrijente koji se brzo apsorbiraju u krvotok majke i pružaju blagotvorna djelovanja kako bi majke bile spremnije za sve izazove majčinstva.

Izvori:

  1. Rupanagunta, GP., Nandave, M., Rawat, D., Upadhyay, J., Rashid, S., &Ansari, MN. (2023). Postpartum depression: aetiology, pathogenesis and the role of nutrients and dietary supplements in prevention and management. Saudi Pharmaceutical Journal, 31(7), 1274-1293.
  2. Hahn-Holbrook J, Fish A, Glynn LM. Human Milk Omega-3 Fatty Acid Composition is Associated with Infant Temperament. Nutrients. 2019;11(12):2964.
Istaknuti proizvodi

Formulacija za mame i one koje će to tek postati..

29.98