Tajna zdrave i sjajne kože leži u pametnoj pripremi kože za sunce
LIFESTYLE
10 MIN
ALMAGEA
03.03.2025
LIFESTYLE
10 MIN
ALMAGEA
03.03.2025
Izloženost UV zračenju snažno napada kožu, uzrokujući oštećenja koja mogu varirati od prijevremenih bora do opasnog raka kože. Oštećenja uzrokovana UV zračenjem su kumulativna, i iako tijelo može popraviti dio oštećenja DNA u stanicama kože, ne može ih popraviti u potpunosti.
Nije tajna da uravnotežena prehrana značajno utječe na zdravlje kože i proces njenog starenja. Funkcionalni anti-age sastojci u hrani uključuju tvari koje sudjeluju u proizvodnji sastavnih dijelova kože (npr. esencijalne masne kiseline) te one koje sprječavaju njihovu razgradnju i održavaju strukturni integritet kože (npr. enzimi čiji rad ovisi o cinku).
Zahvaljujući svojoj sposobnosti zaštite kože od štetnih učinaka UV zračenja kroz antioksidativna svojstva i sposobnosti uklanjanja slobodnih radikala, određeni biljni sastojci u prehrani mogu biti korisni dodaci za zdravlje i ljepotu kože. Dok zimi manje razmišljamo o zaštiti kože, ona i dalje trpi posljedice vanjskih utjecaja – hladnoće, suhog zraka i smanjene izloženosti sunčevoj svjetlosti. Stoga njega kože ne prestaje s proljećem i ljetom, već korištenje adekvatnih dodataka prehrani u hladnijim mjesecima može pomoći u očuvanju zdravlja, elastičnosti i blistavog izgleda kože tijekom cijele godine i pripremiti kožu za sve ljetne izazove.
Karotenoidi su skupina, u prirodi vrlo rasprostranjenih, crvenih, narančastih i žutih pigmenata kojih je poznato preko 700, a njih 50 može se apsorbirati u ljudskom organizmu, a poznati su po svojoj antioksidativnoj ulozi. Najpoznatiji prehrambeni izvori karotenoida su žuto-narančasto voće i povrće te zeleno-lisnato povrće koji predstavljaju prave riznice ovih pigmenata. Karotenoidi se nakupljaju u našoj koži, a pokazalo se da je kod određenih stanja nakupljanje karotenoida narušeno. Primjerice, razina karotenoida u koži niža je kod osoba s većim indeksom tjelesne mase, a također i kod onih koji uzimaju određene lijekove (poput statina i inhibitora lipaze).
Istraživanja ukazuju da umjerena količina masti u prehrani povećava apsorpciju karotenoida iz hrane, međutim, visoko masna prehrana otežava njihovo iskorištavanje u organizmu. Zima i ljeto su godišnja doba kada je razina karotenoida u koži niska. Zimi se razina prirodno smanjuje, vjerojatno zbog prehrane i unosa sezonskih namirnica prirodno siromašnih karotenoidima. S druge strane, ljeti može doći do niže razine karotenoida zbog izlaganja suncu. Veliko istraživanje pokazalo je da je veća uobičajena izloženost sunčevoj svjetlosti povezana sa značajno nižim razinama karotenoida u koži, što se može objasniti njihovim „trošenjem“ tijekom neutralizacije slobodnih radikala koji nastaju nakon izlaganja UV zračenju. Nedostatak antioksidativnih spojeva u koži znači i njenu slabiju obranu od štetnih spojeva. Unos karotenoida u zimskim mjesecima u obliku dodatka prehrani popunjava zalihe karotenoida u koži istovremeno hraneći je i pripremajući je za ljetno sunčanje.
Astaksantin je pigment koji se prirodno nalazi u morskim organizmima, osobito u mikroalgama koje su ujedno i najveći izvor ovog pigmenta, te lososu, rakovima i plamencima koji prekrasnu boju svog perja duguju upravo konzumaciji algi i rakova. Kada životinje poput lososa ili škampa konzumiraju mikroalge bogate astaksantinom, on se nakuplja u njihovim tkivima, pružajući im boju, ali i snažnu antioksidativnu zaštitu.
Lutein i zeaksantin su također pigmenti prisutni u ljudskoj koži zahvaljujući unosu hranom i tijelo ih ne može samo proizvesti. Prvi dokazi o učinkovitosti primjene luteina i zeaksantina na ljudskoj koži objavljeni su 2002. godine.
Karotenoidi su prisutni u koži i nalaze se u epidermisu i dermisu gdje doprinose prirodnoj boji kože. Dugotrajan unos karotenoida putem prehrane može rezultirati njihovim nakupljanjem u koži, što može pridonijeti prirodnoj pigmentaciji kože.
Karotenoide, poput beta-karotena, luteina, likopena i astaksantina, preporučuje se uzimati kao dodatak prehrani za zaštitu kože i pripremu za sunce najmanje 4 do 6 tjedana prije intenzivnog izlaganja suncu. Idealno je nastaviti s uzimanjem i tijekom ljetnih mjeseci kako bi se održala zaštita.
Karotenoidi su topivi u mastima, što znači da ih je najbolje konzumirati uz obrok bogat zdravim mastima (maslinovo ulje, avokado, orašasti plodovi). Osim dodataka prehrani, preporučuje se i unos hrane bogate karotenoidima, poput mrkve, rajčice, slatkog krumpira, crvene paprike, tamnozelenog lisnatog povrća.
Osim karotenoida, postoje i drugi ključni spojevi koji doprinose ljepoti i zdravlju kože:
Koenzim Q10 prirodni je sastojak hrane i također se često koristi u funkcionalnoj hrani i dodacima prehrani za glatkoću i zdravlje kože.
Selen igra ključnu ulogu u zdravlju kože zahvaljujući svojim antioksidativnim svojstvima te sudjelovanju u sintezi DNK, obnovi stanica i zaštiti od oksidativnog stresa i UV zračenja. Također, selenoproteini su esencijalni za funkciju stanica kože i zacjeljivanje rana.
Glavna uloga vitamina E u koži je antioksidativna zaštita, čime smanjuje oksidativni stres i usporava starenje kože.
Biljna ulja bogata esencijalnom masnom kiselinom GLA posebno su korisna za njegu suhe, osjetljive, masne i aknama sklone kože, kao i za zrelu kožu. Nedostatak GLA u organizmu može uzrokovati brojne probleme s kožom, uključujući prekomjerno ljuštenje kože.
Njega kože nije sezonska briga – zimi je ona jednako važna kao i ljeti! Sunlove Skin+, zahvaljujući antioksidansima koji sinergijski djeluju s visokovrijednim biljnim uljima boreča i argana, čuva zdravlje cijelog organizma. Sunlove Skin+ pruža ciljanu zaštitu kože, pomaže u očuvanju njezine elastičnosti, vlažnosti i otpornosti na vanjske utjecaje. Osigurajte svojoj koži hranjive tvari koje su joj potrebne i tijekom hladnijih mjeseci!